POMOC

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Warto wiedzieć przy zakupie drzwi

Znakomita większość proponowanych przez Nas towarów to produkty wykonywane na indywidualne zlecenie klienta. Różnorodność oferty, duża gama wzorów, kolorów oraz typów zmusiła producentów do wycofania się z polityki magazynowania stolarki. Towar jaki Państwo otrzymują jest dopasowany do Państwa potrzeb i uwarunkowań budowlanych. Z tego też powodu firma „Awruk” nie jest zobowiązana do przyjmowania zwrotów w terminie 10 dni od chwili otrzymania przez klienta towaru. Powyższe nie dotyczy sytuacji gdy dostawca z różnych powodów dostarczył niewłaściwy produkt.
Na pewno warto postawić na markę „Awruk”.
Wszyscy producenci jakich posiadamy w swojej ofercie są liderami w branży.
Dobierając odpowiedni produkt trzeba wybrać optymalne zestawienie jakości do ceny. Jednakże to nie tylko cena powinna finalnie stanowić o Państwa wyborze.
By pomóc w podjęciu decyzji służymy pomocą, Naszym doświadczeniem. Dotychczas udało Nam się pomóc wielu klientom, mamy nadzieję że dołączą Państwo do tego grona.
Termin realizacji:
4-5 tygodni na produkty w okleinie syntetycznej oraz metalowe,
5-6 tygodni na produkty w okleinach naturalnych
6-8 tygodni na produkty nietypowe

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu realizacji w przypadku wyniknięcia czynników niezależnych od firmy „Awruk”.

W Polsce występują dwie stawki podatku VAT:

 • 8% w przypadku zamawiania towaru wraz z usługą montażu na klienta detalicznego, osobę fizyczną,
 • 23% w przypadku zamawiania samego towaru bez usługi montażu na klienta detalicznego, lub zamawiania towaru i towaru wraz z usługą na firmę.

Osoby fizyczne korzystające z ulgi podatkowej są w stanie odliczyć różnicę 15% VAT-u. W sprawie szczegółów dotyczących tej możliwości należy zgłosić si do macierzystego Urzędu Skarbowego.

Obecnie w stolarce drzwiowej korzysta się z rożnego rodzaju okładzin. Dzielimy je w zależności od przeznaczenia i właściwości estetycznych.

Okleiny syntetyczne:
– są wykonane z różnego rodzaju syntetycznych tworzyw,
– różnią się pod względem wytrzymałości na działanie mechaniczne, twardości, stopnia połysku,
– zapewniają  prawie 100% powtarzalności kolorystycznej oraz rysunku usłojenia,
– stosowane w budownictwie mieszkaniowym oraz budynkach użyteczności publicznej o średniej i dużej intensywności użytkowania,Okleiny naturalne:
– są wykonane z różnych gatunków drewna,
– dzielą się pod względem metody pozyskiwania standardowe- skrawanie (słoista), modyfikowana klejenie i cięcie (linearny wzór)
– różnicują się pod względem wybarwienia oraz stopnia połysku,
– cechą typową dla tego rodzaju oklein jest brak powtarzalności kolorystycznej oraz rysunku usłojenia, mogące występować różnice stanowią normalne zjawisko dla tego typu produktów. 
 Drzwi wejściowe:
 • montujemy na etapie zamykania budynku, przed tynkowaniem,
 • na gotową, ostateczna podłogę.

Drzwi wewnętrzne:

 • montujemy na gotową, ostateczną podłogę,
 • najlepiej przed ostatecznym malowaniem ścian,
 • jeżeli ściany są już ostatecznie pomalowane, to może dojść do sytuacji gdzie malarz będzie musiał uzupełnić szczelinę między listwą opaskową ościeżnicy a ścianą; powstanie szczeliny spowodowane jest krzywizna ściany i nie ma związku z wada drzwi,
 • przed ostatecznym przybiciem listew przypodłogowych.
 Projektując wnętrze warto uwzględnić możliwości jakie daje stosowanie systemów przesuwnych.

Cechy użytkowe systemów przesuwnych:

 • oszczędność miejsca- drzwi przesuwajace się wzdłuż ściany lub w jej wnętrzu nie zabierają miejsca potrzebnego na drzwi rozwierne,
 • ustawność pomieszczenia- w małych pomieszczeniach, szczególnie system wewnątrzkasetowy pozwala wykorzystać miejsce pod ścianami,
 • estetyka i porządek- brak prowadzenia drzwi w podłodze, jest to rozwiązanie bardziej funkcjonalne niż szafy przesuwne,
 • słabe parametry izolacyjne- drzwi przesuwne charakteryzują się ograniczoną szczelnością, nie posiadają właściwości izolacyjności akustycznej,
 • możliwość zamknięcia- zamknięcie za pomocą zamka hakowego pozwala na uzyskanie większego komfortu użytkowania
Metoda określania kierunku otwierania dostępna jest w pomocy na karcie produktu.

Najczęściej stosuje się zasadę iż drzwi mają taki kierunek , jak ręka którą je otwieramy „na siebie”. Przykładowo drzwi które ciągniemy za klamkę prawą ręką do siebie w celu otwarcia, są prawe. 

Przygotowując otwór pod montaż drzwi warto pamiętać o:

 • węgarkach po obu stronach otworu- są to „wypustki” ściany które obejmie ościeżnica (najbardziej potrzebne przy ościeżnicach regulowanych),
 • wysokość otworu podana przez producenta jest mierzona od gotowej podłogi np. panelu, parkietu, gresu, (chyba ze jest gdzieś napisane inaczej),
 • grubość każdej ze ścian powinna być taka sama,
 • grubość nadproża powinna być taka sama jak ścian,
 • osadzeniu punktów elektrycznych z dala od listwy maskujacej,
 • zachowaniu wymiarów zgodnych z zaleceniem producenta 
 W celu złożenia reklamacji należy: 1. Odnaleźć w kategorii „Zamówienia” zamówienie na którym występuje wadliwy towar.Numer takiego zamówienia jest podawany każdorazowo na fakturze w dolnej części jako komentarz. Mając numer wystarczy skorzystać z funkcji „Szukania” przeglądarki (kombinacja klawiszy Ctrl+F). Wpisując numer zamówienia powinno się ono podświetlić na liście. Wejść w zamowienie. Wybrać reklamowany asortyment za pomocą wciśnięcia ikony „Piorun” z prawej strony. Mozna wybrac wiecej niz jeden asortyment. 
 1. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wszystkich pól:
  • Dodanie zdjecia (jest mozliwosc dodania kilku zdjec)
  • Opisanie szczegołow zgłoszenia.
  • Wybranie typu reklamacji.
  • Wybranie sugerowanego sposobu rozwiazania reklamacji.
 2. Wcisniecie przycisku „Złoz reklamacje”.
 3. System poprosi o dodanie własnej nazwy reklamacji. Mozna to wykorzystac w celu

pozniejszej, szybszej identyfikacji danego zgłoszenia przez np. podanie nazwiska klienta lub 

własnego symbolu. 

2. Po złożeniu reklamacji system wygeneruje podsumowującego maila. Będą tam zawarte  wszystkie podane informacje. 

3. Otrzymają Państwo maila za każdym razem gdy zmieni się status zgłoszenia. Przewidujemy trzy etapy: 

 • Przesłane- reklamacja została wysłana do firmy WAWRUK
 • Rozpatrywane- w trakcie konsultacji z producentem, przygotowywana odpowiedz.
 • Uznane/ Nieuznane- decyzja w sprawie podania rozstrzygniecia.

4. Przy załozeniu zgłoszenia oraz za kazdym razem gdy zmieni sie status reklamacji system wysle maila. W mailu Uznane/ Nieuznane bedzie dodatkowo komentarz z uzasadnieniem decyzji. 

Wazne informacje:

1. Numer zamowienia w sklepie internetowym mozna znalezc: 

 • w mailu z potwierdzeniem zamowienia do realizacji
 • na fakturze sprzedazowej Warto zapisac go sobie na wewnetrznych dokumentach tak aby pozniej mozna było szybciej go odnalezc.
 1. Dzwoniac do biura z pytaniem dotyczacym konkretnej reklamacji mozna powołac sie na :
  • Numer reklamacji typu: REKL/2017/00346/BI
  • Numer własny reklamacji nadany na ostatnim etapie zgłoszenia.
 2. Pracujac na kilku kontach klienta firma bedzie miała liste zamowien przyporzadkowana do kazdego z kont oddzielnie. Sugerujemy ustanowic jedno konto do obsługi zlecen dla danego oddziału firmy. Uniknie sie wtedy kłopotow z logowaniem sie na wiele roznych kont.
 3. Zachecamy do korzystania z elektronicznego systemu składania reklamacji co usprawni przepływ informacji oraz skroci czas ich realizacji 


Warto wiedzieć przy zakupie okien

Komorowa budowa profili okiennych nie tylko poprawia ich właściwości termoizolacyjne, ale umożliwia także osadzenie w ich wnętrzu stalowych kształtowników usztywniających. Teoretycznie – im więcej komór, tym lepiej, gdyż straty ciepła będą mniejsze. Przed ostateczną decyzją warto jednak poprosić producenta lub sprzedawcę o kalkulację kosztów okien z profili o różnej liczbie komór.

Sugerując się liczbą komór, należy zwrócić uwagę na szerokość samego okna. W przypadku profili pięciokomorowych szerokość skrzydła nie powinna być mniejsza niż 70 mm, dla profili sześciokomorowych – nie mniejsza niż 80 mm. Takie parametry gwarantują optymalną statykę i termoizolacyjność.  

Symbole U, bądź K oznaczają współczynnik przenikania ciepła – im mniejsza jego wartość, tym lepsza izolacja termiczna okna.  
 PCV, mimo wielu zalet, nie jest tworzywem, które w czystej postaci byłoby w stanie zapewnić sztywność niezbędną do prawidłowego działania okna. Dlatego zachodzi konieczność ich wzmocnienia kształtownikami. Są one umieszczane wewnątrz profilu i nie są widoczne. Kształtowniki powinny być wykonane z ocynkowanej blachy stalowej – o określonych parametrach, odpowiedniej grubości i właściwie wyprofilowanej.

Wzmocnienia są szczególnie istotne w przypadku skrzydeł wysokich i szerokich. Obciążenia, którym poddawane byłyby w takim przypadku profile pozbawione stalowych kształtowników, z czasem spowodowałyby kłopoty z użytkowaniem okna, a efektem końcowym mogłoby być jego uszkodzenie.

Niestety, o tym czy wzmocnienie jest właściwe czy nie, można się przekonać naocznie dopiero po przecięciu okna.

Pozostaje więc test innego rodzaju. Niektórzy producenci okien udzielają gwarancji na swój produkt nawet w przypadku, gdy gabaryty skrzydeł są na granicy minimum. Dowodzi to, że są pewni, że do produkcji zastosowano materiały solidne, spełniające normy, a okno będzie służyło długie lata. 

Uszczelki decydują o szczelności okna, dlatego tak ważna jest ich jakość. W oknie z PCV uszczelki znajdują się zarówno przy szybie, jak i na styku skrzydła z ramą. Na skrzydle ich zadaniem jest oddzielenie tzw. strefy mokrej profilu od strefy suchej, w której najczęściej montowane są okucia. Ze strefy mokrej woda jest odprowadzana otworami odwadniającymi umieszczonymi na dolnej, zewnętrznej stronie ramy.

Uszczelki okienne muszą być wykonane z materiałów odpornych na proces starzenia się, czyli pogarszania właściwości z upływem czasu. W praktyce stosuje się m.in. silikony, kauczuk etylenowo-propylenowy (EPDM) i elastomery termoplastyczne (TPE). Uszczelki powinny w pełni spełniać swoją rolę przez 5-10 lat. Później, jeżeli zajdzie taka konieczność, można je wymienić na nowe. 

 Do budowy domu pasywnego i energooszczędnego wykorzystywane są wyłącznie materiały bardzo wysokiej jakości, o doskonałych współczynnikach przenikania ciepła. Aby ograniczyć straty ciepła przez przegrody, budynki tego typu muszą mieć szczelne, warstwowe ściany z izolacją oraz stolarkę okienną o jak najlepszym współczynniku przenikania ciepła. Domy pasywne i energooszczędne muszą być starannie zaprojektowane i zlokalizowane tak, by mogły czerpać jak najwięcej energii z otoczenia (przede wszystkim z promieni słonecznych). Więcej informacji na temat domów pasywnych i energooszczędnych znajdą Państwo w publikacji „Domy nisko-energetyczne i pasywne”, klikając >>Tutaj<< 
 

O funkcjach okna decyduje mechanizm, którego nie widać – ukryte pomiędzy skrzydłem i ramą okucie. Otwieranie, zamykanie i uchylanie to oczywiście podstawowe czynności, nad którymi nie warto się zastanawiać. Warto natomiast poznać inne funkcje okuć, decydujące o wygodzie użytkowania i bezpieczeństwie. Mogą one być niezależne lub zintegrowane, czyli występujące równocześnie i sterowane za pomocą ustawień klamki.

Wybrane funkcje okucia okna:

Blokada obrotu klamki – mechanizm wymusza prawidłową obsługę okna – uniemożliwia uchylenie skrzydła, gdy okno jest otwarte. Zapobiega to „wyczepianiu” się górnego zawiasu, co może być niebezpieczne zwłaszcza przy dużych oknach.

Grzybek – charakterystyczny trzpień, który rygluje skrzydło w ościeżnicy. Wyposażone w niego okucie jest bardziej odporne na włamanie. Grzybek wraz ze specjalnymi zaczepami na ramie tworzą tzw. punkty bezpieczne. Im więcej takich punktów, tym bezpieczniejsze okno.

Mikrowentylacja – mechanizm umożliwiający dopływ świeżego powietrza, mimo że okno jest zamknięte. Po przekręceniu klamki o 45 stopni od położenia poziomego, pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem powstaje niewielka (ok. 3 mm) szczelina, zapewniająca wentylację. Dzięki specjalnemu zaczepowi rozszczelniającemu, skrzydło pozostaje w tej pozycji, aż do ponownego przekręcenia klamki. Okna z mikrowentylacją warto zamontować w pomieszczeniach, w których tworzy się dużo wilgoci.

Ogranicznik otwarcia okna – Okucie wyposażone jest w hamulec cierny, który utrzymuje otwarte skrzydło w żądanej pozycji. Ograniczając kąt otwarcia do 90 stopni zapobiegamy niekontrolowanym uderzeniom o wnękę, ścianę lub meble.

Stopniowane uchylanie – mechanizm MSL, który za nie odpowiada sprawia, że stopień uchylenia skrzydła można zmieniać. Zamiast jednej pozycji uzyskujemy kilka położeń, zależnie od potrzeb lub pogody. Zmiana stopnia uchylenia następuje po przekręceniu klamki. Skrzydło okna jest przy tym zabezpieczone przed zatrzaśnięciem.

Zatrzask balkonowy – zapobiega uderzaniu otwartych drzwi balkonowych o ościeżnicę. Po wyjściu na zewnątrz – zamykamy drzwi, pociągając za specjalny uchwyt, i zatrzask utrzymuje skrzydło. Drzwi otworzą się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz. Dla balkonów i tarasów – idealne rozwiązanie. 

Na zamontowane przez firmę „Awruk” okna producent udziela 5-letniej gwarancji. 

 • Czy oferowane wyroby mają stosowne aprobaty i certyfikaty?
 • Czy firma dysponuje serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym i jakie są warunki gwarancji?
 • Jak długo firma działa na rynku?
 • Jakie doświadczenie ma ekipa montażowa, która wymienia okna?
 • Czy firma może pochwalić się pozytywnymi opiniami na temat ekipy montażowej?
 • Jak długo ekipa montażowa działa w obecnym składzie?

 Właściwie dobrać wymiary okien do wymiarów istniejących lub planowanych otworów, wymianę okien zlecić wykonawcy, który zagwarantuje nam właściwe osadzenie ich i uszczelnienie (zdecydowanie preferowany jest system trójwarstwowy), zadbać, by wykonawca dostarczył nam instrukcję oraz udzielił gwarancji na przeprowadzone roboty.